У Вавилоні вивели теорему Піфагора за тисячу років до народження давньогрецького математика

03 октября, 2023 Нет комментариев

У Вавилоні вивели теорему Піфагора за тисячу років до народження давньогрецького математика

Знаменита теорема була створена задовго до народження Піфагора (Фото:stevanovicigor/ Depositphotos)

Вавилонські вчені могли бути першими математиками, які створили знамениту теорему, заявляє нове дослідження.

Теорему Піфагора (a2 + b2 = c2) довгий час приписували філософу і математику Піфагору. Однак нові докази вказують на те, що стародавні вавилонці були знайомі з цим математичним законом задовго до його народження.

Дослідники виявили вавилонську табличку, датовану 1770 роком до нашої ери, на якій використовувалася теорема Піфагора для визначення довжини діагоналі прямокутника. Це доводить, що знання про зв’язок між довжиною діагоналі та стороною квадрата було відомо вавилонцям.

У Вавилоні вивели теорему Піфагора за тисячу років до народження давньогрецького математика

Фото: Осама Шукір Мухаммед Амін FRCP/Wikimedia Commons

«Висновок неминучий. Вавилонці знали співвідношення між довжиною діагоналі квадрата і його стороною: d = квадратний корінь із 2», — зазначає математик Брюс Ратнер.

Чому ж теорему приписують Піфагору? Дослідники припускають, що це пов’язано з відсутністю письмових записів від самого Піфагора і тим, що знання передавалися усно в рамках піфагорійської школи.

«Однією з причин рідкісності першоджерел Піфагора було те, що піфагорійські знання передавали від одного покоління до іншого з вуст у вуста, а ось письмових матеріалів було мало», — пояснює Ратнер.

Таким чином, хоча Піфагор не придумав теорему Піфагора, його школа зробила її відомою, і вона асоціювалася з ним протягом багатьох століть.

Ці нові відкриття відкривають нову главу в історії математики і змушують вчених визнати внесок стародавніх вавилонців у розвиток цієї науки.